Historie

Historie

Myšlenka na založení komunitního centra pro migranty a českou veřejnost se zrodila v roce 2005 ve skupině lidí pomáhajících jako dobrovolníci v aktivitách zaměřených na pomoc cizincům při integraci do české společnosti, primárně soustředěných v občanském sdružení Berkat. Naší vizí bylo vytvořit bezpečný a otevřený prostor, kam by přicházeli za podporou a pomocí nejen cizinci a cizinky hledající nový domov v České republice, ale i Češi, kteří se zajímají o život cizinců v ČR nebo se jich nějak jinak téma integrace dotýká. Zároveň jsme chtěli, aby  InBáze nabízela pracovní příležitosti cizincům. V roce 2006 jsme díky podpoře ESF otevřeli v květnu ve dvorním traktu v ulici Rumunská na Praze 2 první „domeček“, komunitní centrum InBáze, jehož součástí byl i sociální podnik Ethnocatering, který měl svou první kuchyni v komunitní místnosti centra.

Od roku 2006 se mnohé změnilo. Základ služeb zůstal a postupně se rozšiřoval, stejně tak počet zaměstnanců a provozní zázemí organizace. V roce 2007 jsme díky podpoře pana Karla Schwarzenberga mohli rozšířit naše programy i do Jižních Čech na hospodářský dvůr Rakovice, který jsme postupně upravili tak, aby tam mohly probíhat naše komunitní programy, které jsme tam realizovali od roku 2008. Jak se služby InBáze postupně rozšiřovaly, bylo nutné vyměnit prostor za větší a v roce 2010 jsme se díky podpoře Prahy 2 mohli přestěhovat do krásného nového komunitního centra opět ve dvorním traktu na Praze 2 v ulici Legerova. V tomtéž roce kuchyň Ethnocateringu konečně získala profesionální provozní zázemí v gastronomické provozovně na Strossmayerově náměstí.

Od roku 2010 se InBáze vnitřně rozvrstvila na sociálně-právní oddělení, komunitní oddělení a oddělení sociálního podnikání, zároveň se právně osamostatnila a oddělila od původní domovské organizace o. s. Berkat. V roce 2010 tak vzniká občanské sdružení InBáze Berkat, které se v roce 2012 definitivně přejmenovává na občanské sdružení InBáze.

V roce 2011 jsme zaměstnali prvního sociokulturního mediátora pro arabsky mluvící klienty a postupně jsme získali interkulturní pracovníky a pracovnice pro arabsky, mongolsky, vietnamsky, rusky, anglicky a francouzsky mluvící klienty, kteří působili na třech pobočkách oddělení pobytu cizinců OAMP v Praze. V roce 2012 jsme se stali partnerskou organizací Integračního centra Praha a garantem pro práci s rodinami cizinců a rozšířili naši činnost do pobočky v Praze Modřanech a tržnice SAPA. V tomtéž roce jsme také v ulici Belgická otevřeli výtvarný ATELIÉR Mozaika, kde probíhají pravidelné tvůrčí aktivity pro děti cizinců, jejich české kamarády a rodiče. Od roku 2013 realizujeme pilotní projekt zaměřený na formování profese interkulturní pracovník. V roce 2019 se Ethnocatering přestěhoval do nových prostor na Praze 4 v Hrusické ulici, díky čemuž disponuje nejen profesionální kuchyní a zodpovídajícím zázemím, ale také společenskými prostory pro pořádání akcí.

InBáze zaměstnává několik desítek lidí a na jejích aktivitách se pravidelně podílí více než 25 dobrovolníků. InBáze měla během let možnost spolupracovat se skvělými kolegy a kolegyněmi  z Afghánistánu, Běloruska, Gruzie, Arménie, Mongolska, Ukrajiny, Uzbekistánu, Ruska, Vietnamu, Sýrie a dalších zemí. Máme z InBáze radost.

InBáze vznikla díky práci, pomoci a inspiraci těchto a dalších lidí:

Bedřiška Kotmelová, Hana Prousková, Zbyněk Prousek, Věra Roubalová-Kostlánová, Dana Němcová, Tamara Akulashvili, Jana Hradilková, Bára Smetánková, Radek Smetánka, Pavel Tvrdý, Zdeňka Švestková, Jovanka Wijsman, Juanita Cansil, Markéta Vinkelhoferová, Anna Darashenka, Lela Kukava, Alexandr Zpěvák, Parisa Zargari, Petra Procházková, Alexej Smrtchkov, František Kostlán, Pavla Pijanová, Eva Vaškovičová, Alice Müllerová… a mnoha dalších přátel, dobrovolníků a bývalých či současných zaměstnanců a zaměstnankyň. Děkujeme všem!

Přesunout se na začátek